Ryzlink rýnský 2019 Vinařství Lukeš

Kód: 171904
219 Kč
Skladem (>5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Hodí se vědět

Zemské víno je označení pro takové víno, k jehož výrobě bylo použito hrozno s moravským nebo českým původem. Jde o zároveň o jakostní třídu, která vešla v platnost roku 2014. Cukernatost hroznů při sběru musí být minimálně 14 °NM. Jde o vína bez přívlastku a je možné je doslazovat. Jako zemská vína se označují oblíbená Svatomartinská vína.

Suchá vína ocení milovníci kyselejší a výraznější chuti. Mají totiž nejmenší obsah zbytkového nekvašeného cukru – maximálně 4 gramů na litr, popř. 9 gramů na litr. Typickými odrůdami pro suchá vína jsou např. Rulandské šedé, Sauvignon nebo Ryzlink rýnský.

Ryzlink rýnský /riesling/, přezdívaný také králem vín, je jedna z nejpěstovanějších odrůd ve střední Evropě. Nejvíce se pěstuje hlavně v Německu. Ryzlink rýnský má velmi často žlutozelenou barvu, čím zralejší, tím více zlatavý. Vůně bývají spíše ovocné (broskev, jablko, citrusové plody), ale mohou být i kořenité až kouřové. Je zde možné zachytit i tóny medu, marcipánu nebo hrozinek. 

Bílé víno se vyrábí nejen z bílých, ale i červených nebo růžových hroznů. Bílé víno podávejte ke světlému masu, např. kuřecímu, rybám nebo mořským plodům. Výborně se hodí také ke smetanovým těstovinám nebo slaným koláčům s podílem vajec.

Poznámka: NM = normalizovaný moštoměr 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bílé víno
Hmotnost: 1 kg
Obsah cukru: Suché
Přívlastek: Moravské zemské
Odrůda: Ryzlink rýnský
Objem: 0.75 l
Ročník: 2019
Oblast: Morava
Podoblast: Velkopavlovická
Obec:
Viniční trať: Trkmansko
Zbytkový cukr:
Kyseliny:
Alkohol: 12,5 %

Menší rodinné vinařství Lukeš sídlí ve vinařské obci Rakvice, která patří do významné vinařské oblasti. Oficiální rok vzniku vinařství je roku 1996, ale kořeny rodinné vinařské tradice sahají mnohem hlouběji. Vína zrají ve 200 letém sklípku a v klasických dřevěných sudech, díky čemuž víno získává výrazné aroma. 

Vína tohoto vinařství jsou přírodní a vznikají spontánním kvašením bez přidaných kvasinek. V jeho sortimentu najdete vína z tradičních bílých a modrých odrůd, ale také nově vyšlechtěných. Samozřejmostí jsou i klasické odrůdy jako Veltlínské zelené, Chardonnay, Ryzlink rýnský nebo Frankovka. Kvalita vín byla oceněna v okolních obcích, ale také na prestižních soutěžích. 

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz