Frankovka rosé 2018 Vinařství Lukeš

Kód: 171828
199 Kč
Skladem (>5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Hodí se vědět

Zemské víno je označení pro takové víno, k jehož výrobě bylo použito hrozno s moravským nebo českým původem. Jde o zároveň o jakostní třídu, která vešla v platnost roku 2014. Cukernatost hroznů při sběru musí být minimálně 14 °NM. Jde o vína bez přívlastku a je možné je doslazovat. Jako zemská vína se označují oblíbená Svatomartinská vína.

Suchá vína ocení milovníci kyselejší a výraznější chuti. Mají totiž nejmenší obsah zbytkového nekvašeného cukru – maximálně 4 gramů na litr, popř. 9 gramů na litr. Typickými odrůdami pro suchá vína jsou např. Rulandské šedé, Sauvignon nebo Ryzlink rýnský.

Frankovka je tradiční odrůdou červeného vína, která vznikla křížením odrůdy Heunisch. Je druhou nejrozšířenější odrůdou na Moravě. Vůně je jemná, skořicová, připomínající jádra peckovin. Chutí je tvrdší s vyrovnanou kyselinou, ale i přesto je jemná a ovocná. Má tmavou rubínovou barvu. 

Růžová vína, jinak nazývána rosé nebo růžňák, mají většinou růžovooranžovou barvu s lososovými nebo meruňkovými odstíny. Mohou mít ale i nádech do fialové barvy. Vyrábí se z modrých hroznů a nechává se naležet mezi 4 až 6 hodinami, aby se uvolnilo jen menší množství červeného barviva, a nadále se s ním pracuje jako s vínem bílým.

Poznámka: NM = normalizovaný moštoměr  

Doplňkové parametry

Kategorie: Růžové víno
Hmotnost: 1 kg
Obsah cukru: Suché
Přívlastek: Moravské zemské
Odrůda: Frankovka
Objem: 0.75 l
Ročník: 2018
Oblast: Morava
Podoblast: Velkopavlovická
Obec:
Viniční trať: Trkmansko
Zbytkový cukr:
Kyseliny:
Alkohol: 12,5 %

Menší rodinné vinařství Lukeš sídlí ve vinařské obci Rakvice, která patří do významné vinařské oblasti. Oficiální rok vzniku vinařství je roku 1996, ale kořeny rodinné vinařské tradice sahají mnohem hlouběji. Vína zrají ve 200 letém sklípku a v klasických dřevěných sudech, díky čemuž víno získává výrazné aroma. 

Vína tohoto vinařství jsou přírodní a vznikají spontánním kvašením bez přidaných kvasinek. V jeho sortimentu najdete vína z tradičních bílých a modrých odrůd, ale také nově vyšlechtěných. Samozřejmostí jsou i klasické odrůdy jako Veltlínské zelené, Chardonnay, Ryzlink rýnský nebo Frankovka. Kvalita vín byla oceněna v okolních obcích, ale také na prestižních soutěžích. 

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz