Frankovka rosé 2018 Vinařství Haman

Kód: 181838
199 Kč
Skladem (>5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Hodí se vědět

Pozdní sběr je jednou z jakostních tříd vín. Aby se víno mohlo pyšnit označením pozdní sběr, musí být cukernatost vinných hroznů v rozmezí od 21 °NM do 24 °NM. Aby se této cukernatosti dosáhlo, probíhá sběr hroznů v pozdějším termínu. S jakostní třídou pozdní sběr se nejčastěji setkáváme u suchých a polosuchých vín, pro jejichž výrobu je tato kvalita a cukernatost ideální.

Po polosuchém vínu sáhněte, pokud máte rádi zlatou střední cestu. Tedy víno ne moc suché, ale ani ne moc sladké. Zbytkový cukr v polosuchém víně je od 9 do 12 gramů na litr, popř. do 18 gramů na litr. Typickými odrůdami pro suchá vína jsou např. Tramín červený nebo Muškát moravský.

Frankovka je tradiční odrůdou červeného vína, která vznikla křížením odrůdy Heunisch. Je druhou nejrozšířenější odrůdou na Moravě. Vůně je jemná, skořicová, připomínající jádra peckovin. Chutí je tvrdší s vyrovnanou kyselinou, ale i přesto je jemná a ovocná. Má tmavou rubínovou barvu. 

Růžová vína, jinak nazývána rosé nebo růžňák, mají většinou růžovooranžovou barvu s lososovými nebo meruňkovými odstíny. Mohou mít ale i nádech do fialové barvy. Vyrábí se z modrých hroznů a nechává se naležet mezi 4 až 6 hodinami, aby se uvolnilo jen menší množství červeného barviva, a nadále se s ním pracuje jako s vínem bílým.

Poznámka: NM = normalizovaný moštoměr  

Doplňkové parametry

Kategorie: Růžové víno
Hmotnost: 1 kg
Obsah cukru: Polosuché
Přívlastek: Pozdní sběr
Odrůda: Frankovka
Objem: 0.75 l
Ročník: 2018
Oblast: Morava
Podoblast: Velkopavlovická
Obec: Velké Bílovice
Viniční trať: Přední hora
Zbytkový cukr: 11 g/l
Kyseliny: 6,3 g/l
Alkohol: 12 %

Davidu Hamanovi bylo pouhých 19 let, když v roce 2016 založil své vinařství. V současné době vinařství obhospodařuje přibližně 1,7 ha vinic, které spadají pod proslulou velkopavlovickou vinařskou podoblast

Z bílých odrůd pěstuje například Veltlínské Zelené, Tramín Červený nebo Pálavu, z těch červených pak Zweigeltrebe, Frankovku či Svatovavřinecké.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz