7+1 věcí, které jste nevěděli o vínu

Podle některých zdrojů se s výrobou vína začalo už kolem roku 8000 př. n. l. Tedy zhruba v době, kdy si lidé stavěli domy z bláta. S nápojem bohů se tak pojí obrovsky dlouhá historie, která zahrnuje nespočet zajímavostí a slušnou dávku skandálů. Vybrali jsme pro vás 7 nejzajímavějších faktů, kterými oslníte přátele v pálavském sklípku i partnera na romantické večeři.

1. Víno, nebo život

Čistou vodu, ve které neplavou smrtonosné choroby, aby před staletími člověk pohledal. Není proto divu, že místo ní pili lidé právě víno. Přirozené kvašení, které probíhá při jeho výrobě, totiž dokázalo zničit choroboplodné zárodky tyfu nebo i cholery. S trochou nadsázky se dá říct, že všechno zlé bylo k něčemu dobré.

Zajímavost od Jakuba Šálka

Na jednu osobu padlo až 7 l vína denně. Je ale nutné podotknout, že procento alkoholu v něm dříve nebylo tak vysoké.

2. Obětavý hostitel

Přesuneme se do starověkého Řecka. Odtud totiž pochází fráze na zdraví (kterou ode dneška už nikdy nebudete vnímat stejně.) První doušek vína pil v Řecku vždy hostitel, aby ověřil, že víno podávané hostům není otrávené a nezpůsobí jim zdravotní újmu. Pro dobrý večírek byl člověk schopen obětovat vše už od pradávna. 

3. Antioxidantová bomba

Chcete dopřát svému tělu pořádnou dávku antioxidantů? Pak máte několik možností:

  • dejte si skleničku vína,
  • vypijte 7 sklenic pomerančového džusu
  • nebo vypijte 20 sklenic jablečného džusu.

Co si vyberete?

4. Hříšné potěšení

Milé dámy-vinařky, vaše noční můra má reálné základy. Ve starém Římě bylo ženám pití vína striktně zakázáno. V případě prohřešku je čekal ten nejhorší trest. Nejčastěji docházelo k odhalení in flagranti, mnohdy byl ale ženě osudný testovací polibek od muže. Nutno podotknout, že i přes hrozbu smrti si Římanky víno kdovíjak neodpíraly.

Zajímavost od Jakuba Šálka

Byli to právě Římané, kdo přinesl víno na Moravu. 

5. Pravé Srdce oceánu

Hledači pokladů v kultovním filmu Titanic pátrali po Srdci oceánu, přitom měli na dosah ruky ten největší grál. Ve vraku nejznámější lodi se totiž nachází nejstarší funkční dochovaná vinotéka na světě. Ze zhruba 1500 lahví, které na palubě cestovaly, je díky ní velká spousta stále zachovalá. 

6. Rakouský vinný skandál

Některá vína mají ovocné podtóny, jiná zase podtóny nemrznoucí směsi. V roce 1985 otřásl Rakouskem skandál, kdy zhruba dvacítka podvodníků lila právě nasládlou nemrznoucí směs do laciných vín a prodávala je jako přívlastková. Hned v roce 1986 zavedlo Rakousko nové a přísnější předpisy, jejich vína se ale snaží získat ztracenou reputaci dodnes.

Co si budeme povídat, tohle by se na poctivé Pálavě stát nemohlo...

7. Pod lampou je největší tma

Kdyby se vás někdo zeptal, ve které evropské zemi se vypije nejvíce vína, tipujeme, že vás napadnou třeba Francie nebo Itálie. Zlato si však v tomto případě odnáší Vatikán. Na jednoho obyvatele (včetně papeže) vychází na rok přibližně 67 litrů vína, což jsou cca dvě deci na den. Ve Vatikánu zkrátka doplňování antioxidantů berou opravdu vážně. 

Na závěr si neodpustíme jedno malé bonusové připomenutí: tramín červený je odrůda určená k výrobě bílých vín. Ačkoliv je tento fakt obecně známý, nevěřili byste, kolik lidí se na něj pořád dokáže nachystat.

Tak na zdraví!