3 zajímavosti o víně, které by vám neměly uniknout

Víno nás přitahuje již tisíce let. Mimo jeho unikátní chuť je to z velké části dáno tím, že je u něj neustále co objevovat. V dnešní době existuje enormní množství vinařství, jednotlivých odrůd a výrobních procesů, rozšiřovat si obzory tak můžete téměř donekonečna.

Víno jako takové obklopuje spousta zajímavostí, o kterých neví jen tak někdo. Některé jsou logické, jiné lehce šokující. Pojďme se podívat na tři zajímavosti o víně, které by vám neměly uniknout. Vybaveni těmito znalostmi můžete oslnit všechny vinné i nevinné přátele.

1. Více antioxidantů než v pomerančovém džusu

Antioxidanty nalezneme v každém druhu vína, červené víno jich však obsahuje nejvíce. Debatuje se hlavně o přítomnosti resveratrolu, který se pojí s pozitivními účinky na kardiovaskulární systém a hladinu cholesterolu. 

Svou večerní skleničkou tedy můžete přímo podpořit zdraví, nic se však nemá přehánět. Za bezpečnou hranici se považuje jedna sklenice vína pět dní v týdnu pro ženy a dvě sklenice pětkrát do týdne pro muže.

Na ženy působí alkohol silněji než na muže, protože mají méně enzymu, který jej odbourává.

2. Kvašení ničí škodlivé mikroorganismy

Kouzla kvašení neboli fermentace lidstvo využívá již od mladší doby kamenné (8 000 až 5 000 let před naším letopočtem). Zjednodušeně řečeno se jedná o metabolický proces, kdy dochází k chemickým změnám vlivem působení enzymů. 

A jak jistě víte, i víno je kvašené – tento fakt je jedním z důvodů, proč jej pijeme už tisíce let. 

V pravěkých dobách se totiž nedalo vždy spolehnout na absolutní čistotu vody. Lidé tedy často oproti ní upřednostňovali víno. Kvašení přirozeně ničí škodlivé mikroorganismy, jmenovitě rodu salmonela či cholera.

3. Láska k vínu? Nebo snad panický strach?!

Asi všichni jsme zaslechli o častých fobiích, jako jsou třeba arachnofobie nebo klaustrofobie. Představte si však, že existuje i výraz pro panickou hrůzu z vína – oneofobie.

Oneofobikům pak vstávají vlasy hrůzou při jakémkoliv kontaktu s vínem – ať už při pouhém pohledu na lahev, nebo třeba rozlitý nektar. My mezi ně ale rozhodně nepatříme!

Označujeme se spíše jako oneofilové. A ano, hádáte správně, jedná se o neoblomnou lásku k vínu. ❤️

Chcete svou oneofilii prohloubit? Naše degustační sady vám podají pomocnou ruku!

Chci degustovat

Líbily se vám dnešní zajímavosti? Budeme rádi, když nám dáte vědět. V rukávu jich totiž máme mnohem více – ve světě vína je neustále co objevovat: info@srdcepalavy.cz